Sportovní magazín

Chcete zažít adrenalin a soutěživost? Vyzkoušejte hasičský sport a budete uchváceni

Sportli.cz
12. 5. 2023
hasiči

Hasičský sport není aktivitou, kterou by znal úplně každý, ale o to zajímavější může být se této aktivitě věnovat. Hasičský sport je tak trochu speciální typ sportu, který kloubí několik důležitých aspektů, a to nejen z atletiky, ale také z práce, kterou provádějí hasiči. Hasičský sport není žádná nuda, a pokud máte rádi trochu adrenalinu a nechcete dělat sporty, které dělá víceméně každý, zkuste hasičský sport.

Co je to hasičský sport?

Hasičský sport je někdy označován jako požárním sportem. Jedná se o sport, který kombinuje práci hasiče s atletikou. V hasičském sportu se soutěží v několika disciplínách, kde nehraje roli jen rychlost, ale i přesnost a další aspekty.

Jaké vlastnosti byste měli mít pro soutěžení v hasičském sportu?

Hasičský sport není pro každého. Velmi důležitá je rychlost, obratnost, ale musíte počítat i s tím, že je potřeba být nebojácný. Díky tomu, že je to hasičský sport, je nutné nebát se výšek, ohně, ale ani žádných překážek. Je potřeba mít určitě i vytrvalost, protože naučit se být dobrý v tomto sportu, není otázkou několika dnů.

Jaké obsahuje požární sport disciplíny?

Požární sport je složen celkově ze čtyř disciplín. V první řadě je potřeba říct, že dvě disciplíny vykonává jednotlivec sám za sebe a dvě jsou týmové. Jednou z disciplín je překážkový běh na 100 metrů, další pak výstup na cvičnou zeď. Pozor výstup na zeď je až do výšky čtvrtého patra domu. Třetí disciplínou je překážková štafeta na 4×100 metrů a jako poslední část závodů je požární útok.

Běh s překážkami na 100 metrů

U této disciplíny Vás nebude čekat nic lehkého. V první řadě budete muset překonat bariéru vysokou dva metry, je potřeba vzít hadice, se kterými přeběhnete po kladině (zde je nutná velmi dobrá koordinace celého těla), hadice spojíte, připojíte k rozvaděči i tzv. proudnici a proběhnete cílovou páskou.

Podobný článek:  Maraton - Závod, který si přeje dokončit každý běžec

Štafeta při hasičském sportu 4×100 metrů

Štafeta je pak v podobném duchu, ale je u ní jeden velký rozdíl. U štafety se totiž nemusí překonat jen překážky, ale na samotném konci se hasí i skutečný oheň.

Požární útok v hasičském sportu

Co je to požární útok? Požární útok je součástí disciplín v hasičském sportu. Požární útok musí vždy splnit všech sedm členů týmu. Je potřeba napojit vodní zdroj, motorovou stříkačku, včetně hadic, rozdělovače a proudnice. Následně je potřeba s proudnicí doběhnout k terčům. Terč je vzdálený 90 metrů. Na konci je pak potřeba trefit se proudem vody do terče.

Výstup na cvičnou zeď

V rámci disciplíny výstup na cvičnou zeď je potřeba zdolat stěnu vysokou zhruba čtyři patra. Tato cvičná věž se zdolává po žebříku, který je hákový a váží 8,5 kg. Opět to není nic lehkého na fyzickou sílu. Rozhodně nemůže cvičnou zeď zdolávat někdo, kdo má strach z výšek.

Podobné články

Vyhledávání v magazínu

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Sportli je moderní způsob, jak vyhledávat produkty z oblasti sportu, rybaření i outdoorového vybavení. Desítky ověřených eshopů, statisíce produktů i poutavé články. Spojujeme se s nejlepšími, a proto máme katalog s nejširším sortimentem sportovního vybavení.